Wpis do rejestru dłużników w praktyce

W Polsce istnieją trzy takie rejestry: Krajowy Rejestr Długów (KRD), BIG InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF. Są to bazy dłużników, czyli przedsiębiorców i osób fizycznych, które zalegają z płatnościami. Wpisu do rejestru może dokonać każdy, kto ma problem z odzyskaniem swoich należności. Oczywiście firmy i instytucje mogą to zrobić bardzo szybko. W przypadku osób prywatnych trzeba spełnić kilka warunków. Potrzebny będzie przede wszystkim sądowy nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Po drugie dłużnik musi zostać poinformowany, że jeżeli nie dokona spłaty w ciągu 14 dni zostanie umieszczony w rejestrze. Po trzecie trzeba posiadać datę wydania, sygnaturę tytułu wykonawczego oraz dane organu orzekającego, który wydał wyrok, uprawniający do zamieszczenia wpisu. Następnie należy założyć i aktywować bezpłatne konto na portalu InfoKonsument.pl oraz zawrzeć umowę, wówczas można z łatwością dokonać z wpisu przy pomocy dostępnego formularza.
Wpis do Rejestru Dłużników stanowi informację dla banku, że dana firma bądź osoba nie jest wiarygodnym płatnikiem. Może to skutkować również problemami z pozyskiwaniem nowych klientów lub dostawców, otrzymaniem pożyczki, leasingu, czy też skorzystaniem z usług abonamentowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>